آنچه در این مقاله میخوانید

  روغن موتور بهران

  روغن موتور بهران

  شرکت نفت بهران یکی از قدیمی‌ترین برندهای تولیدکننده روغن و محصولات روان‌کار در ایران است. این شرکت ابتدا با نام ESSO و تحت لیسانس EXXON آمریکا در سال ۱۳۴۱ بنیان نهاده شد. 

  تا سال ۱۳۴۷، ESSO به ظرفیت تولید ۳۰ هزار روغن رسید؛ در سال ۱۳۷۰، ESSO به «شرکت نفت بهران» تغییر نام داد و فعالیت‌هایش گسترده‌تر شد و محصولات متنوع‌تری به‌بازار عرضه کرد. 

   

  در ۱۰ سال گذشته، شرکت نفت بهران بیش از ۵۰ درصد بازار روغن موتورهای خودرو را دراختیار گرفته و محصولات مختلفی تولید می‌کند. شرکت نفت بهران همچنین در بازار روغن‌های صنعتی هم فعال است و بیش از یک‌سوم محصولات این دسته در ایران را تولید می‌کند.

  سبد محصولات شرکت نفت بهران، شامل انواع روغن موتور خودرو، روغن‌های صنعتی، گریس، ضدیخ، مکمل‌های سوخت و ... می‌شود. روغن موتورهای بهران برای انواع خودروهای بنزینی، دیزلی و گازسوز بازار ایران تولید می‌شود.

   از جدیدترین روغن موتورهای بهران، می‌توان به سری «سوپر رانا» اشاره کرد. روغن موتور بهران سوپر رانا+ در سطح روغن موتورهای باکیفیت فول سنتتیک قرار می‌گیرد که انواع خودروهای داخلی و خارجی مدل ۲۰۱۱ به‌بالا با آن سازگار هستند. 

  این محصول که با مشخصه و استانداردهای جهانی API SN Plus، dexos1 Gen2، ILSAC GF-5، SAE و API SN Plus Resource Conserving تولید شده، با خودروهای مجهز به توربوشارژر هم سازگار است. سری روغن موتورهای سوپر رانا بهران، با ویسکوزیته‌های 10W-40، 5W-40، 5W-30 و 0W-20 عرضه می‌شوند. 

  در محصولات شرکت نفت بهران، سری روغن موتور فول سنتتیک «رانا» هم وجود دارد. این سری از روغن موتورهای بهران در ویسکوزیته‌های 10W-40، 5W-30 و 5W-50 برای انواع خودروهای مدل ۲۰۰۵ به‌بالا تولید شده است.

   روغن موتورهای بهران رانا با مشخصه‌های استاندارد جهانی و حتی خودروسازانی مثل رنو، فولکس واگن، مرسدس بنز . جنرال موتورز مطابقت دارند.

  روغن موتور بهران

  سری «سوپر پیشتاز» از دیگر محصولات بهران در رده‌ی روغن موتورهای فول سنتتیک بوده که برای خودروهایی قدیمی‌تر با موتور طراحی سال ۲۰۰۲ به‌بعد فرمولاسیون شده است. 

  سری روغن‌ سوپر پیشتاز بهران، شامل سه محصول با ویسکوزیته‌هتای مختلف است؛ دو روغن موتور بهران سوپر پیشتاز 10W-40 و 20W-50 با تأییدیه‌ی رسمی شرکت دایملر آلمان (شرکت مادر مرسدس بنز) همراه هستند.

   شرکت نفت بهران روغن موتورهای دیگری هم تولید می‌کند که در سطح چند درجه‌ای (Multi-grade) نیمه‌سنتتیک، معدنی و تک درجه‌ای قرار می‌گیرند. روغن موتورهای بهران توان، بهران جنوب و بهران شتاب از نوع معدنی تک درجه‌ای هستند. بهران رخش و بهران تکتاز هم روغن‌های معدنی چند درجه‌ای شرکت نفت بهران هستند.

  آشنایی با انواع روغن موتور بهران و مقایسه با محصولات خارجی

  شرکت نفت بهران از تولیدکننده‌های انواع روغن در بازار ایران است که فعالیتش را در سال ۱۳۴۱ تحت امتیاز EXXON آمریکا آغاز کرد. محصولات بهران در ابتدا روغن‌های ESSO بود و به‌تدریج با افزایش ظرفیت تولید و بهره‌برداری از پالایشگاه بهران، این شرکت سهم بیشتری در بازار پیدا کرد.

   شرکت نفت بهران در طول ۱۰ سال گذشته، انواع محصول در دسته‌ی روغن موتور، روغن‌های صنعتی، ضدیخ، مکمل‌های سوخت، گریس و دیگر فرآورده‌های نفتی عرضه کرده است.

  انواع روغن موتور بهران

  محصولات بهران در دسته‌ی روغن موتور، شامل روغن موتورهای خودروهای بنزینی و دیزلی، ریلی، دریایی، موتورهای گازسوز و دوگانه‌سوز و صنعتی می‌شود. روغن موتور بهران خودروهای بنزینی در انواع فول سنتتیک، نیمه‌سنتتیک و مینرال با بسته‌بندی‌ها و کاربری‌های مختلف تولید شده است.

  جدیدترین روغن موتور بهران، سوپر رانا+ محسوب می‌شود؛ سطوح کیفی این روغن موتور بهران شامل مشخصه‌های API SN Plus، جنرال موتورز dexos1 Gen2 و ILSAC GF-5 است. 

  روغن موتور بهران سوپر رانا+ در دو درجه گران‌روی 0W-20 و 5W-30 تولید و برای استفاده در خودروهای مدل ۲۰۱۱ تا امروز مجهز به پیشرانه‌های تنفس طبیعی و توربوشارژ پیشنهاد شده است. باتوجه به مشخصه‌ی API SN Plus در این روغن موتور بهران که از سال ۲۰۱۸ شکل گرفته، رانا+ از پدیده اشتعال زودهنگام دورپایین موتورهای توربوشارژ (LSPI) هم جلوگیری می‌کند.

  انواع روغن موتور بهران

   روغن موتورهای سوپر رانا، در رده‌ی بعدی محصولات فول سنتتیک بهران قرار می‌گیرند. سری روغن متور بهران سوپر رانا شامل چهار محصول با گران‌روی‌های 0W-20، 5W-30، 5W-40 و 10W40 ( این روغن نیمه‌سنتتیک است) می‌شود. 

  روغن‌های 0W-20، 5W-30 و 5W-40 سوپر رانا مناسب سوخت‌های اتانول E85 هستند؛ روغن موتور بهرات سوپر رانا 0W-20 برای خودروهای هیبرید نیز مناسب است.

  سری روغن‌های بهران رانا در سه نوع 5W-30، 5W-50 و 10W-40 تولید شده‌اند. از بین این سه روغن، نمونه‌های 5W-30 و 5W-50 فول سننتتیک و محصول 10W-40 نیمه ‌سنتتیک بوده و با مشخصه‌ی API SM/CF عرضه می‌شوند. 

  روغن موتور بهران سری رانا با گران‌روی‌های مختلف، استانداردهای مرسدس بنز، پژو سیتروئن، رنو، فولکس واگن و جنرال موتورز را هم دارد.

  روغن‌های سوپر پیشتاز مهران مصحولات قدیمی‌تر این شرکت شمرده می‌‌شوند؛ سه روغن سوپر پیشتاز++ 10W-40، سوپر پیشتاز 10W-40 و سوپر پیشتاز 20W-50 به‌ترتیب از نوع فول سنتتیک، نیمه سنتتیک و معدنی هستند.

   از بین این سه روغن، سوپر پیشتاز 10W-40 و سوپر پیشتاز 20W-50 تاییدیه رسمی دایملر آلمان (شرکت مادر مرسدس بنز) را کسب کرده‌اند.

  سری پیشتاز، یک رده پایین‌تر از سوپر پیشتاز است؛ دو روغن نیمه سنتتیک و معدنی پیشتاز با دو سطح گران‌روی 10W-40 و 20W-50 تولید می‌شوند. روغن‌های تکتاز، بهران خودرو، بهران رخش، بهران توان، بهران جنوب و بهران شتاب محصولات معدنی این شرکت ایرانی هستند که در انواع چند درجه‌ای و تک درجه‌ای تولید شده‌اند.

  سری روغن موتورهای دیزلی بهران شامل اولتیما توربو دیزل، توربو E VI، اولترا توربو دیزل، توربو EIII، سوپر توربو دیزل، توربو دیزل، توربو شارژ، خودرو دیزل، رعد، بندر ویژه، بندر، شهاب، قدرت، صحرا و کویر می‌شود که براساس مشخصه‌ها و گران‌روی هر نمونه مخصوص خودروهای دیزل سواری سبک یا سنگین است.

   جدیدترین روغن موتور دیزلی بهران با نام اولتیما توربو دیزل و با مشخصه‎های ACEA E9، API CJ-4/SN،‌API CK-4، کامینز، MACK، مان، مرسدس بنز، رنو و ولوو تولید شده است. 

  گران‌روی روغن موتور بهران اولتیما توربو دیزل 15W-40 است و براساس گفته‌های شرکت بهران، در سطح کیفی بالاترین روغن‌های موتور دیزلی جهان قرار می‌گیرد. 

  قیمت روغن موتور بهران

  بهران توربو دیزل E VI دیگر روغن موتور دیزلی بهران است با چند مشخصه‌ی جهانی تولید شده و علاوه بر این، تاییدیه رسمی شرکت MAN آلمان را هم دارد. 

  این روغن موتور بهران با خودروهای توربوشارژ مدل ۲۰۱۰ تا امروز و استانداردهای آلایندگی یورو ۴، ۵ و ۶ سازگار است. از بین روغن موتورهای دیزلی بهران، نمونه‌ی توربو EIII، توربو E VI، اولترا توربو دیزل 15W-40 و 10W-40، توربو دیزل 15W-40 و توربو دیزل تاییدیه رسمی چند شرکت خارجی مثل MAN، دایملر، مرسدس بنز و ولوو را کسب کرده‌اند.

  بهران سه روغن موتور برای خودروهای گازسوز و دوگانه‌سوز نیز تولید می‌کند. روغن‌‌های موتور بهران پاک CNG، بهران صبا و بهران گازسوز VEM در انواع تک درجه‌ای و چند درجه‌ای برای خودروهای دوگانه‌سوز گاز طبیعی و مایع (CNG و (LPG) عرضه شده‌اند. بهران گازسوز VEM در نوع معدنی و نیمه سنتتیک تولید شده و تاییدیه شرکت MAN آلمان را هم دارد.

  قیمت روغن موتور بهران

  قیمت روغن موتورهای بهران با توجه به نوع فول سنتتیک، نیمه سنتتیک و معدنی درکنار درجه کیفی روغن پایه، تاییدیه‌ها و مشخصه‌ها و همچنین بسته‌بندی‌های مختلف، متفاوت است. 

  باتوجه به اینکه محصولات بهران تولید ایران هستند، مشخصه‌های جهانی کامل ندارند و ممکن است که در مقایسه با برندهای خارجی در خودروهای زیادی عملکرد مطلوب نداشته باشند، پایین‌تر از دیگر روغن‌های تولیدکننده‌های مطرح خارجی است. 

  بازه‌ی قیمتی روغن موتور بهران از محصولات یک لیتری معدنی ۳۰ هزار تومانی تا بیش از ۲۰۰ هزار تومان نمونه‌های فول سنتتیک جدید متغیر است.

  روغن موتورهای خارجی برندهای راونول، توتال، توتاچی، ادینول، ام پی ام، آیسین، کاسترول، موبیل 1، ولولین و شل درمقایسه با بهران، مشخصه‌ها و استانداردهای جهانی بیشتری دارند. 

  همچنین روغن‌های برندهای خارجی علاوه بر سازگار بودن با خودروهای داخلی، با انواع خودروهای خارجی هم سازگار هستند. برای اطلاع از قیمت و مشخصات کامل روغن موتورهای خارجی، به بخش فروش روغن موتور کارنوما مراجعه کنید.

  روغن موتور بهران تمام سنتتیک

  روغن موتور بهران تمام سنتتیک

  همانطور که پیش‌تر اشاره شد، سری روغن موتور بهران تمام سنتتیک در چند نوع با گران‌روی‌های مختلف تولید می‌شود. سوپر رانا+، سه گران‌روی سوپر رانا، دو گران‌روی رانا و سوپر پیشتاز++ روغن موتورهای تمام سنتتیک شرکت بهران هستند. 

  روغن‌های تمام سنتتیک بهران با مشخصه‌های متعدد تولید نشده‌اند به‌همین خاطر، ممکن است که با بسیاری از خودروهای جدید خارجی سازگار نباشند.

   جدیدترین روغن موتور تمام سنتتیک بهران، سوپر رانا+ با استاندارد API SN Plus است که باز هم در مقایسه با محصولات برندهای شناخته‌شده‎ی جهانی مثل راونول، توتال، توتاچی، ادینول، موبیل 1، ولولین، شل و ... کاربری کمتری دارد و بیشتر مناسب خودروهای داخلی است. 

  برای مقایسه‌ی روغن موتورهای خارجی با محصولات بهران، پیشنهاد می‌کنیم که از اطلاعات مجموعه روغن‌های موجود در کارنوما استفاده کنید. تمام روغن موتورهای موجود در وب‌سایت کارنوما با توضیحات کامل قابلیت‌ها همراه هستند.برای مشاهده به لینک زیر مراجعه کنید :

  روغن موتور

  02 شهریور 1399

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر